Etkili Dijital İletişim Stratejileri

Simay Yılmaz
1 min readApr 25, 2021

--

İletişim; kaynak, mesaj, kodlama, kanal, kod çözme, alıcı, geri bildirim, bağlam sürecinde gerçekleşir. Etkili bir iletişim olması için bu adımlarda net olunmalıdır. İstenilen mesaj açıkça dile getirilmelidir.

-Vücut Dili

Dik durun veya dik oturun ve karşınızdaki kişi ile yüzleşin. Bu şekilde yaklaşılabilir bir insan olarak karşılaşacaksınız ve insanlar söylediklerinizi daha fazla dikkate alacaktır. Öte yandan, huysuz bir pozisyon alırsanız, insanların sizi ciddiye alma olasılığı daha düşüktür. Kollarınızı birleştirmek, kızgın, yaklaşılamaz ve genellikle iletişim kurduğunuz kişiyle veya mesajınızla ilgilenmediğiniz izlenimini verir. Etkili iletişimin önünde büyük bir engel olabileceğinden, olumsuz vücut duruşundan kaçınmaya çalışmalıyız.

Başkalarıyla konuşurken göz temasını sürdürmek çok önemlidir. Göz temasını sürdürmek, karşıdaki insana saygı duyduğunuzu ve söylediklerinizde samimiyetin olduğunu gösterir. İnsanların size güvenme olasılığını artırır.

Kelimeler, mesajınızı ilettiğiniz araçlardır, bu yüzden onları akıllıca seçmelisiniz. Sözcüklerinizi seçerken iletişim kuracağınız kişiyi düşünün ve yalnızca uygun olanları kullanın. Örneğin küçük çocuklarla konuşuyorsanız, kelime dağarcığınızı basit tutun.

Daha önce de ifade etmiştik, iletişim iki yönlüdür. İki veya daha fazla taraf arasında bilgi alışverişidir. Karşınızdaki insanın mesajınızı almasını istediğiniz kadar, onların mesajını da almayı hedeflemelisiniz. O sebeple sürekli konuşmaktan kaçınıp karşınızdaki insanında söylediklerini düşünmek için zaman ayırın. Söylenilen şeyi içselleştirin. Bakış açılarını anlayın. Ve sonra cevap verin. Bu da yüz yüze iletişim becerilerinin nasıl geliştirileceğine dair en etkili ipuçlarından biridir.

--

--