Küresel Dijital Vatandaşlık

Simay Yılmaz
1 min readApr 25, 2021

Dijital vatandaş, topluma dijital içerikler kullanarak katılım sağlamasıdır. Dijital ticaretler sırasında internette yapılan yorumlar bize çok fazla fayda sağlar. Fishing (oltalama) karşı bilgilerimize dikkat etmeliyiz. Dijital okuryazar aynı zamanda iyi bir Dijital Vatandaştır. Dijital ortamda , siber zorbalıklardan kaçınmalı, dijital ayak izimizi güzel bir şekilde korumalıyız.

Dijital ortamlarda aldığımız bilgileri belli kurallara uygun erişmeliyiz. Telif hakkı, yasa dışı davranışlar vb. kurallara aykırılık göstermemeliyiz.

Dijital ortamlarda çok fazla bulunmamız da sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Psikolojik, fiziksel, ruhsal, ilişkilerimiz, internet bağımlılığı da olumsuz derecede kötü etkileyebilmektedir.

Bu ortamlarda güvenlik de çok önemlidir. Kredi kartı, şifrelerimiz ve özel diğer bilgilerimizi korumak açısından gerekli virüs programları kullanarak daha dikkatli olmalıyız.

Dijital ortamlarda paylaştığımız her gönderi bizim dijital ayak izimizi oluşturmaktadır. Başkaları tarafından görüldüğü için iyi bir dijital ayak izi bırakmamıza özen göstermeliyiz. Ayak izi iki türlüdür. Pasif ve aktif. Aktif kendimizin paylaştığı içeriklerdir. Pasif ise doldurduğumuz formlar olabilir. Ayak izimizi dürüstlük, hassasiyet ve özenle oluşturmalıyız.

--

--